„Kosmiczna” nadbudowa bloku w Jastrzębiu-Zdroju

Obiekt zlokalizowany przy ul. Północnej 14 przypomina statek kosmiczny z serii Star Wars. Nadbudowa ta jest bez wątpienia unikatowa i na pewno znana już w całej Polsce. Firma Skaneo stworzyła chmurę punktów 3D podczas skanowania laserowego, która pozwoliła zrozumieć nie tak oczywisty układ pomieszczeń i konstrukcji obiektu.


Zastosowanie skanowania laserowego 3D:

►  Inwentaryzacja nadbudowy w celu wykonania projektu rozbiórki i oszacowania kosztów rozbiórki.

Wykonanie inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej zostało zlecone przez biuro projektowe PROJBUD ARCHITEKCI sp. z o.o. Opracowanie tradycyjnej inwentaryzacji z użyciem kartki i ołówka byłoby żmudnym procesem i do tego generowałoby wiele nieprawidłowości z uwagi na swój „kosmiczny” i zmienny kształt.

Obiekt ten jest zdecydowanie jedyny w swoim rodzaju. Potężne okna o nieregularnych oknach, tarasy o nietypowych kształtach z roślinnością oraz z prowadzonymi do wyższych tarasów schodami w „powietrzu”, ogromny salon z kominkiem 2.5 x 3m, przeszkolona podłoga z olbrzymim akwarium, gdzie miały pływać piranie, terrarium dla żółwi, wiele innych ogromnych pomieszczeń, którym być może nie przypisano jeszcze funkcji. Według właściciela kształt samolotu i kadłuba był inspiracją do stworzenia górnego tarasu. Jeśli dobrze się przyjrzymy, wyraźnie rysuje się dziób, skrzydła i ogon.

Gdyby ten postmodernistyczny penthouse został ukończony, bez wątpienia stałby się wspaniałym obiektem architektoniczno-konstrukcyjnym z możliwością podziwiania panoramy miasta Jastrzębia – Zdrój.

„Kosmiczna” nadbudowa bloku w Jastrzębiu-Zdroju

Skaning laserowy 3D

Firma Skaneo miała za zadanie wykonać skanowanie laserowe 3D nadbudowy oraz opracować dla tego zakresu dokumentację/podkłady w skali do projektu rozbiórki. Czas skanowania samej nadbudowy o powierzchni 2000 m2 musiał i był krótki z uwagi na ograniczoną dostępność. Skanowanie wewnątrz budynku trwało 2 dni, natomiast na zewnątrz 1 dzień. Dodatkowym utrudnieniem w wykonaniu tej pracy były zgromadzone wszelkiego rodzaju wyposażenie i przedmioty (meble, elementy wyposażenia, gruz, palmy, rosnące drzewa, liczne okazy kaktusów i wiele innych). Dokładność łącznia skanów pozwoliła utworzyć chmurę punktów 3D. Opracowanie rzutów, przekrojów i elewacji z odpowiednią głębią umożliwiło pokazanie wszelkich zakamarków omawianej nadbudowy.

„Kosmiczna” nadbudowa bloku w Jastrzębiu-Zdroju




Zacznijmy od początku… czyli trochę o historii powstania budynku

Wszystko zaczęło się w latach 80. XX w., kiedy miała stanąć fabryka włókiennicza przy ul. Północnej w Jastrzębiu-Zdroju. Wykonano jedynie fundamenty, a pozostałą część realizacji odłożono w czasie. Po zmianie ustroju w Polsce, spółdzielnia mieszkaniowa przejęła teren budowy. W planie była budowa 10-cio piętrowego bloku. Z uwagi na brak finansowania powstało tylko pięć pięter, gdzie zamieszkało około 400 lokatorów.

Na początku lat 90. XX w., detektyw, Jerzy Godlewski pochodzący z Jastrzębia-Zdroju a pracujący w Niemczech kupił mieszkania na ostatnim piętrze. Jego marzeniem było wybudowanie postmodernistycznego penthause podobnego do tych, które projektował w przeszłości w szwajcarskim biurze architektonicznym specjalizującym się stawianiem domów na dachach bloków.

W 1994 r. urząd miasta wydał pozwolenie na budowę. Inwestycja ruszyła. Inwestorem była spółdzielnia mieszkaniowa a detektyw finansował przedsięwzięcie. Nad blokiem zaczęła powstawać dwupiętrowa konstrukcja z urozmaiconymi daszkami, przeszkleniami i tarasami. Wewnątrz nadbudowy planowano zbudowanie basenu, ogromnego akwarium oraz ogrodu z egzotycznymi zwierzętami. Na zewnątrz miało znajdować się lądowisko dla helikopterów lub po prostu taras z pięknymi widokami na miasto.

W 2000 r. zaczęły się problemy związane z prowadzeniem inwestycji niezgodnie z dokumentacją projektową i w sposób zagrażający bezpieczeństwu mieszkańców. Pojawiły problemy z wentylacją grawitacyjną mieszkań, ponieważ zostały „zatkane” otwory wentylacyjne oraz zaczęło dochodzić do zalewania mieszkań podczas ulewnych deszczów. Prace budowlane zostały wstrzymane. Dwa lata później detektyw wznowił realizację obiektu ale popadł w konflikt z władzami spółdzielni.
W 2014 r. powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydał nakaz rozbiórki. Jednak dopiero w 2022 r. rozpoczęto prace projektowe mające na celu przygotowanie nadbudowy budynku do rozbiórki.

Pewna osoba tak podsumowała genezę tego budynku: „Tutaj nigdy nic się nie udało się wybudować zgodnie z planem”.

Bibliografia:
1.https://noizz.pl/design/polski-detektyw-chcial-zbudowac-wille-na-bloku-oto-jej-historia/pcdx9yb
2.https://www.se.pl/slask/marzyl-o-domu-w-amerykanskim-stylu-ale-cos-poszlo-nie-tak-dzis-z-tej-ruiny-smieja-sie-w-calej-polsce-aa-K1Hg-5avQ-aVrQ.html
3.https://jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl/to-jest-najbardziej-kontrowersyjna-budowla-w-jastrzebiu/ar/c1-5201017
4.Wszystkie zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum firmy Skaneo.

„Kosmiczna” nadbudowa bloku w Jastrzębiu-Zdroju

Galeria