Kominek w domu jednorodzinnym pod Krakowem

Skanowanie laserowe 3D jest bardzo przydatną usługą podczas prowadzenia prac wykończeniowych. Jedna wizyta w lokalu mieszkalnym pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu jaki byłby potrzebny na kilkukrotne dojazdy oraz pomiary manualne w celu wykonania inwentaryzacji.

Zakres wykonanych prac:

►  Analiza prawidłowego ustawienia kominka z użyciem skanera 3D
►  Projekt konstrukcji stalowej nad kominkiem z wykorzystaniem chmury punktów
►  Eksport rzutu podłogi i widoków ścian w celu weryfikacji poprawności wykonania rozrysu płytek i fug

W lokalu mieszkalnym zlokalizowanym w Olkuszu został zamontowany kominek gazowy zgodnie z ustaleniami Inwestora. W celu zaprojektowania i wykonania konstrukcji stalowej pod obudowę nad kominkiem wykorzystano dostępną metodę inwentaryzacji – skaning laserowy. Urządzenie pozwoliło na bardzo szybki skaning nie wpływając na inne trwające w tym czasie prace wykończeniowe.

Kominek w domu jednorodzinnym pod Krakowem

Po połączeniu skanów i wykonaniu dwóch rzutów na dowolnym poziomie przeanalizowano dotychczasową lokalizację kominka względem ścian i słupa żelbetowego. Pomiary wykazały, że lokalizacja kominka i jego 4 zawiesi musi zostać poprawiona aby słup żelbetowy, kominek i konstrukcja stalowa stworzyły jedną wspólną bryłę w przestronnym pomieszczeniu wypoczynkowym.

Kominek w domu jednorodzinnym pod Krakowem

Drugim zadaniem było wykonanie projektu nadwieszenia konstrukcji stalowej z uwzględnieniem prowadzonych pionowych instalacji wentylacyjnych, gazowych, elektrycznych na słupie i stropie oraz zawiesi od kominka aż do stropu żelbetowego. Stworzona chmura punktów 3D idealnie pozwoliła na poprawne zaprojektowanie konstrukcji wsporczej unikając wielu przeróbek jakby to zapewne miało miejsce w przypadku tradycyjnej, manualnej inwentaryzacji.

W późniejszym czasie efekt skanu został wykorzystany również do weryfikacji projektu rozrysu płytek ściennych i podłogowych z uwzględnieniem fug i dylatacji. Na podstawie skanowania laserowego 3D stwierdzono odchyłki o wartości 10 cm – inwentaryzacja powykonawcza vs dokumentacja projektowa. Wykorzystując eksport ze specjalistycznego programu dedykowanemu skaningowi wykonano rzut podłogi i widoki ścian. Ponownie wykonano rozrys płytek, jednak tym razem w oparciu o cyfrową inwentaryzację. Myślę, że dzięki wykorzystaniu skanera uniknięto wielu przeróbek na budowie, dodatkowych kosztów, czasu oraz dodatkowych nieporozumień pomiędzy Inwestorem, Projektantem i firmą wykonawczą.


Bibliografia:
1. Wszystkie zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum firmy Skaneo.

 

Galeria