Kamienica z okresu międzywojennego XX wieku w Bielsku-Białej
Firma Skaneo opracowała uproszczoną inwentaryzację architektoniczną budynku zlokalizowanego przy ul. Reymonta 2 w Bielsku-Białej w celu ustalenia powierzchni budynku i lokali, składu lokali, a także udziałów w nieruchomości wspólnej oraz uzyskania zaświadczeń o samodzielności lokali. Całość prac została zlecona przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej.
Zastosowanie skanowania laserowego 3D:
► ustalenie powierzchni budynku i lokali,
► ustalenie składu lokali,
► ustalenie udziałów w nieruchomości wspólnej,
► uzyskanie przez Zleceniodawcę zaświadczeń o samodzielności lokali.
Inwentaryzacja kamienicy obejmowała 16 lokali mieszkalnych, piwnice oraz 3 elewacje. W tym celu wykorzystano proces digitalizacji z użyciem najnowszej technologii jakim jest skaner laserowy. Bazując na danych zebranych podczas skaningu laserowego utworzono chmurę punktów 3D całej kamienicy. Powierzchnia zabudowy to 330 m2, a powierzchnia użytkowa lokali wraz z częściami wspólnymi budynku to ponad 1500 m2.
Opis kamienicy
Wykonano inwentaryzacje dla kamienicy mieszkalnej wielorodzinnej wybudowanej w okresie międzywojennym XX wieku. Budynek zbudowano w zwartej zabudowie u szczytu ulicy Reymonta. Jest on podpiwniczony, posiada 5 kondygnacji nadziemnych, w tym poddasze częściowo użytkowe. Budynek stanowi przykład kamienicy zaprojektowanej w stylu modernistycznym.
Na kondygnacjach nadziemnych zlokalizowane są wyłącznie lokale pełniące funkcje mieszkalne. Część poddasza również została zaadaptowana na lokale mieszkalne, część natomiast stanowi nieużytkowany strych. W piwnicy znajdują się pomieszczenia techniczne, pomieszczenie gospodarcze, komórki lokatorskie oraz lokal użytkowy.
Budynek zaprojektowano na planie zbliżonym do prostokąta i posiada tradycyjną konstrukcję mieszaną murowaną ceglaną z belkowymi stropami żelbetowymi. Dach wielospadowy posiada konstrukcję drewniana z pełnym deskowaniem i pokryciem z papy termozgrzewalnej.
Główna elewacja o południowej ekspozycji jest symetryczna i została częściowo odrestaurowana. Posiada wyeksponowane charakterystyczne dla tego okresu wykusze oraz balkony o pełnych balustradach, a także zdobienia w postaci gzymsów, prążkowych tynków w polach międzyokiennych. Pozostałe elewacje są mniej imponujące. Elewacja wschodnia posiada jedynie poziome zdobienia w postaci gzymsów w pasach nadokiennych i parapetowych. Elewacja północna jest pozbawiona jakichkolwiek zdobień. Posiada prostą formę, którą urozmaicają jedynie balkony z balustradami żeliwnymi oraz loggie.
Bibliografia:
1. Wszystkie zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum firmy Skaneo.