Kamienica z XIX wieku w Bielsku-Białej
Dla kamienicy mieszkalnej wielorodzinnej wybudowanej pod koniec XIX w. opracowano inwentaryzację architektoniczną. Budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Kamienicę zbudowano w zwartej zabudowie pierzejowej przy ul. Dąbrowskiego 12 w Bielsku-Białej.
Zastosowanie skanowania laserowego 3D:
► ustalenie powierzchni budynku i lokali,
► ustalenie składu lokali,
► ustalenie udziałów w nieruchomości wspólnej,
► uzyskanie przez Zleceniodawcę zaświadczeń o samodzielności lokali.
Firma Skaneo wykonała inwentaryzację kamienicy, w której znajduje się 10 lokali mieszkalnych, piwnice oraz strych jako część wspólna. Skaning laserowy pozwolił na szybkie i dokładne wykonanie pomiarów wszystkich pomieszczeń w kamienicy. Na podstawie zebranych danych utworzono chmurę punktów 3D i sporządzono rzuty budynku. Powierzchnia zabudowy to 300 m2, a powierzchnia użytkowa lokali wraz z częściami wspólnymi budynku wynosi 1000 m2.
Opis kamienicy
Budynek zaprojektowano na planie prostokąta, który posiada tradycyjną konstrukcję murowaną ceglaną z belkowymi stropami drewnianymi. Dach dwuspadowy posiada konstrukcję drewnianą z pełnym deskowaniem i pokryciem z papy termozgrzewalnej. Kamienica przy ul. Dąbrowskiego 12 w Bielsku-Białej posiada jedną kondygnację przyziemną, 3 kondygnacje nadziemne oraz poddasze, które jest częściowo użytkowane jako strych wspólny. Budynek stanowi przykład kamienicy zaprojektowanej w stylu historyzmu.
Przez budynek, za nową drewnianą dębową bramą w obramieniu portalowym znajduje się sień przejazdowa z konstrukcyjnym stropem z kasetonami. Ściany części wspólnych wewnątrz budynku są artykułowane lizenami i zwieńczone gzymsem. Klatka schodowa dwubiegowa ze stopniami kamiennymi oraz żeliwną balustradą i drewnianą poręczą. Zachowana na klatce stolarka okienna trój skrzydłowa ze ślemieniem o drobnych podziałach waterowych i z drewnianymi parapetami. Drzwi do mieszkań dwuskrzydłowe w dwóch typach. Z ażurową dekoracją wycinaną z metalu oraz z naświetlem.
W przyziemiu znajduje się jeden lokal usługowy z dostępem z sieni, a poza tym jedynie pomieszczenia gospodarcze oraz komórki lokatorskie. Na pozostałych kondygnacjach znajdują się wyłącznie lokale mieszkalne, a na ostatniej kondygnacji strych oraz lokal będący dawną pracownią.
Główna elewacja o południowej ekspozycji jest symetryczna i charakteryzuje się detalami architektonicznymi typowymi dla okresu budowy. Widać wyeksponowane typowe klasyczne formy takie jak trójkątne zwieńczenia nad oknami, attyki oraz gzymsy, a także portal bramy wejściowej. Pierwotny cokół kamienny obecnie jest zatynkowany. Na elewacji północnej (tylniej) elementem zwracającym uwagę jest jedynie cokół kamienny przyziemia budynku. Elewacje nie posiadają żadnych balkonów ani tarasów. Okna przyziemia są zabezpieczone kutymi kratami.
Bibliografia:
1. Wszystkie zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum firmy Skaneo.