INWENTARYZACJA OBIEKTÓW BUDOWLANYCH
Technologie, z których możemy korzystać w XXI wieku pozwalają na rezygnacje z tradycyjnych metod wykonywania inwentaryzacji. Jeśli jeszcze wspomnimy o czasie i kosztach jakie te metody tradycyjne ze sobą niosą to warto posłużyć się możliwościami współczesnych i bardzo dobrze działających skanerów, w których zastosowano bezpieczne wiązki laserów. Cyfrowe inwentaryzacje są metodą pozwalającą na analizę, przechowywanie i wykorzystanie skanów 3D do dalszych celów projektowych.
Skaner 3D precyzyjnie rejestruje dane inwentaryzacyjne potrzebne zarządcom obiektów, takie jak sytuacja konstrukcyjna zakładu produkcyjnego czy media w budynku biurowym.
Podczas planowania zmian konstrukcyjnych, dane skanowania dostarczają dokładny trójwymiarowy model aktualnego stanu budynku. Na ich podstawie zarządcy obiektów mogą przeanalizować możliwości wykorzystania pomieszczeń przed rozpoczęciem właściwego planowania.
W planowaniu zmian technicznych, model wirtualny umożliwia wcześniejsze przedstawienie i sprawdzenie zmian infrastruktury technicznej, w tym instalacji rurowych, kanałów wentylacyjnych oraz linii elektroenergetycznych. Daje to solidną podstawę do sporządzenia projektu zmian.
![](https://skaneo.pl/images/code/inwentaryzacjeTerenu_img1_a_D.jpg)
Skanowanie ma zastosowanie dla budynków kubaturowych, budynków przemysłowych, tuneli, linii produkcyjnych, linii technologicznych itp. Wykonanie skaningu laserowego architektury, konstrukcji, instalacji w związku z modyfikacją, renowacją lub rozbudową jest ogromnym ułatwieniem i przyspieszeniem do wykonania:
• dokumentacji 2D CAD (rzuty, przekroje, elewacje)
• modeli 3D • modeli BIM
BIM (ang. Building Information Management) to przede wszystkim zarządzanie informacją na każdym etapie procesu inwestycyjnego, począwszy od inwentaryzacji, koncepcji, przez wszystkie etapy projektowania i budowy, aż do późniejszej obsługi wybudowanego obiektu. To również ciągły i szybki dostęp do informacji o projekcie, jego kosztach inwestycji i harmonogramie (5D).
Częścią BIMu jest modelowanie informacji o budynkach, które tworzy fundament transformacji cyfrowej w branżach architektonicznej, konstrukcyjnej i inżynieryjnej. Definiowanie elementów takich jak ściany, stropy, warstwy wykończeniowe, okna, drzwi, instalacje (elektryka, c.o., wod-kan., wentylacja) to nie tylko geometria tych elementów ale i wiele istotnych informacji wykorzystywanych na etapie projektowania, budowania i eksploatacji. BIM to też lepsza koordynacja między różnymi branżami, a także kompleksowa dokumentacja i nadzór nad wszystkimi pracami.
W ramach swojej działaności zajmujemy się tworzeniem dokumentacji 2D oraz modeli 3D i BIM.