Cerkiew w Banicy

Obiekty sakralne zawsze są zagadką. Zwłaszcza te, które zostały wybudowane kilka wieków temu. W jaki sposób budowniczy wznosili cerkwie nie korzystając z dostępnych obecnie technologii?

Dokumentacja cyfrowa



Zakres wykonanych prac:

►  Archiwizacja

Dzięki zastosowaniu skanera laserowego możemy uzyskać chmurę punktów 3D. Pozwala ona określić np. grubości ścian i stropów, przeanalizować konstrukcję dzwonnicy i pozostałą cześć dachu cerkwi lub dokonać pomiarów z wykorzystaniem interaktywnej przeglądarki. W szybki i łatwy sposób można wyeksportować dowolne rzuty i przekroje do celów inwentaryzacji i dalszych prac projektowych lub analiz kosztowych przy planowanym w przyszłości remoncie.

Cerkiew w Banicy

Trochę o historii Cerkwi w Banicy

Cerkiew św. Kosmy i Damiana w Banicy to dawna cerkiew greckokatolicka zbudowana pod koniec XVIII wieku. Po wysiedleniu ludności łemkowskiej w Akcji „Wisła” w 1947 roku, cerkiew przyłączono do parafii rzymskokatolickiej pod tym samym wezwaniem. Obecna cerkiew jest czwartą świątynią na tym miejscu i przykładem świątyni zachodniołemkowskiej.

Świątynia w Banicy wykonana została jako trójdzielna. W centrum znajduje się wydłużona nawa połączona z babińcem, na południu prezbiterium z zakrystią, a na północy wieża. Cerkiew jest zbudowana z drewna o konstrukcji zrębowej z wieżą konstrukcji słupowej, pokryta gontem i blachą. Prezbiterium nakryte jest dachem namiotowym, nawa dachem trójpołaciowym.

Cerkiew w Banicy

Wnętrze pomalowano w XIX wieku jednolitą niebieską barwą. W późniejszym czasie zmieniono kolor ścian na różowy/pomarańczowy. Kolor sufitu pozostawiono bez zmian. W prezbiterium znajduje się ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej w kształcie konfesji z baldachimem z I połowy XIX wieku. W nawie występują dwa ołtarze boczne w tradycji barokowej. Wnętrze świątyni zdobi przepiękny i odnowiony ikonostas z 1787 roku. W cerkwi znajduje się również obraz przedstawiający św. Michała Archanioła datowany na 1702 rok.

Cerkiew otoczona została niskim kamiennym murem z dzwonnicą o konstrukcji drewnianej. Nieopodal dzwonnicy znajduje pozostałość chrzcielnicy z 1696 roku.

Bibliografia:
1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_%C5%9Bw._%C5%9Bw._Kosmy_i_Damiana_w_Banicy
2. https://swiatynia3d.pl/project/banica-cerkiew/
3. http://parafiabanica.pl/
4. Wszystkie zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum firmy Skaneo.
 


Cerkiew w Banicy

Galeria