Budynek Bursy w Krakowie
Po raz kolejny skaner laserowy umożliwił wykonanie inwentaryzacji budynku z początku XX wieku w krótkim czasie z zachowaniem wysokiej dokładności pomiarów.
Zastosowanie skanowania laserowego 3D:
► ustalenie powierzchni budynku i lokali,
► ustalenie składu lokali.
Bursa Zgromadzenia Córek Bożej Miłości zlokalizowana jest przy ul. Pędzichów 16 A w Krakowie. Budynek posiada jedną kondygnację podziemną oraz 4 kondygnacje nadziemne w tym poddasze. Powierzchnia zabudowy to ponad 400 m2, a powierzchnia użytkowa budynku wynosi 900 m2.
W celu ustalenia powierzchni budynku oraz lokali niezbędne było sporządzenie inwentaryzacji budynku. Z wykorzystaniem najnowszej technologii skaningu laserowego 3D wykonano pomiary i utworzono chmurę punktów 3D. Efektem końcowym inwentaryzacji obiektu jest dokumentacja rysunkowa: 5 rzutów kondygnacji, 1 przekrój podłużny, 2 przekroje poprzeczne oraz 4 elewacje.
2 dni – tyle trwało skanowanie laserowe 3D wewnątrz i na zewnątrz budynku Bursy w wykonaniu firmy Skaneo. Krótki czas pracy jest niewątpliwie największą zaletą przy opracowaniu inwentaryzacji z użyciem skaningu laserowego 3D.
Krótki zarys historyczny
Budynek Bursy Zgromadzenia Córek Bożej Miłości powstał w latach 1907-1908. Pierwotnie w budynku mieściło się seminarium nauczycielskie pod wezwaniem św. Józefa. W trakcie I i II wojny światowej budynek wykorzystano jako szpital wojskowy, następnie został zajęty przez władze komunistyczne.
W 1990 r. przeprowadzono remont i utworzono Bursę dla studiujących w Krakowie dziewcząt. W 2018 r. wszystkie pomieszczenia zostały wyremontowane i obecnie Bursa nadal pełni funkcję zamieszkania zbiorowego. W budynku na II piętrze znajduję się czynna kaplica.
Bibliografia:
1. Wszystkie zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum firmy Skaneo.